Vi skubber på for et sikkert arbejdsmiljø

Godt og sikkert arbejdsmiljø er en topprioritet i Fasadgruppen: Ingen skal komme til skade på vores byggepladser.

Säkerhetsdag

Medarbejdere i Fasadgruppen samlet om et sikkert arbejdsmiljø

Svenske ‘Håll Nollan’ er en sammenslutning af virksomheder og organisationer i bygge- og anlægsbranchen arbejder sammen om at nedbringe antallet af ulykker. Målet er, at godt og sikkert arbejdsmiljø  skal være en naturlig del af alt, hvad vi gør i branchen. 

Indtil det mål er nået, standser vi for en stund op og minder os selv om, at vi alle, uanset rolle, kan gøre en forskel. Det er gennem branchesamarbejde og erfaringsudveksling, at vi sammen mindsker risikoen for ulykker. I Sverige gennemføres der i tråd med dette et produktionsstop på ca. 15 minutter, hvor alle samles til ‘Håll Nollans sikkerhedsfremstød’.

Fasadgruppen deltager naturligvis i denne manifestation på en række af vores byggepladser.

Læs mere om Håll Nollans sikkerhedsfremstød.

Også topprioritet i Danmark

I Danmark har man ikke Håll Nollan. Men fokus på et sikkert arbejdsmiljø er naturligvis lige så stort her som i Sverige - eller Norge og Finland for den sags skyld.

Medarbejdernes sikkerhed trumfer ALTID alle andre behov i Fasadgruppen.

Senest opdateret 27 september 2022

Flere nyheder


Alle nyheder