Nyheder
Aktuelt
Fasadgruppen skal renovere en af Danmarks største andelsboligforeninger Vi skubber på for et sikkert arbejdsmiljø Fasadgruppen styrker indkøbsteamet i Danmark Samarbejde over grænserne Årsrapport 2022 Fasadgruppen ansætter Daniél Bergman som chef for opkøb Nyt nummer af Fasadgruppen News er ude nu Fasadgruppen styrker sin danske altanvirksomhed gennem opkøb af Weldmatic Science Based Targets initiative Ny finansieringsaftale for fortsatte opkøb BYENS TAG & FACADE skal renovere helt postnummer på Frederiksberg Halvårsrapport januar-juni 2023 Sparer to millioner kroner om året efter vinduesudskiftning Fasadgruppen på Building Awards 2023 Klar til renoveringsbølgen Murere i tre generationer Fasadgruppen styrker sig inden for stilladser gennem opkøbet af Surface Halvårsrapport januar-juni 2022 Still going strong Fasadgruppen ekspanderer til Jylland gennem opkøb af Jan Tryk Facadepuds Nordens største facadekoncern buldrer ind på det danske marked Fasadgruppen udvider med altanvirksomheden Altana Fasadgruppen styrker sin position med Stenklint Fasadgruppen vokser i Danmark med Kjær Knudsen Fasadgruppen vokser i København med OPN Fasadgruppen opkøber Byens Fasadgruppen ekspanderer i Danmark med Cortex Fasadgruppen ekspanderer til Danmark og når en milliard i omsætning Lær Fasadgruppen og Pål Warolin at kende Fasadgruppen-konference 2022 Fasadgruppen og Mit Livs Valg Delårsrapport januar-september 2022 Energirenover facaden Årsregnskab 2022 EU-parlamentet med nye krav Best practice og gallafest En teglsten er ikke bare en teglsten Vi skubber på for et sikkert arbejdsmiljø (1) Svensk datterselskab nomineret til Årets Facade 2023 Jan Erik Pedersen ny områdechef Delårsrapport januar september 2023 Fasadgruppen fortsætter med at vækste på altanfronten gennem opkøb af Alument Fasadgruppen ønsker en glædelig jul med det nye nummer af Fasadgruppen News

Vi skubber på for et sikkert arbejdsmiljø

Godt og sikkert arbejdsmiljø er en topprioritet i Fasadgruppen: Ingen skal komme til skade på vores byggepladser.

Säkerhetsdag

Medarbejdere i Fasadgruppen samlet om et sikkert arbejdsmiljø

Svenske ‘Håll Nollan’ er en sammenslutning af virksomheder og organisationer i bygge- og anlægsbranchen arbejder sammen om at nedbringe antallet af ulykker. Målet er, at godt og sikkert arbejdsmiljø  skal være en naturlig del af alt, hvad vi gør i branchen. 

Indtil det mål er nået, standser vi for en stund op og minder os selv om, at vi alle, uanset rolle, kan gøre en forskel. Det er gennem branchesamarbejde og erfaringsudveksling, at vi sammen mindsker risikoen for ulykker. I Sverige gennemføres der i tråd med dette et produktionsstop på ca. 15 minutter, hvor alle samles til ‘Håll Nollans sikkerhedsfremstød’.

Fasadgruppen deltager naturligvis i denne manifestation på en række af vores byggepladser.

Læs mere om Håll Nollans sikkerhedsfremstød.

Også topprioritet i Danmark

I Danmark har man ikke Håll Nollan. Men fokus på et sikkert arbejdsmiljø er naturligvis lige så stort her som i Sverige - eller Norge og Finland for den sags skyld.

Medarbejdernes sikkerhed trumfer ALTID alle andre behov i Fasadgruppen.

Senest opdateret 27 september 2022

Flere nyheder


Alle nyheder